MÖBLER / Bord / Bord 5806038
*
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 15:10:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6155 Bord
björk, bemålad skiva. Bredd: 126 cm, djup: 86 cm, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04
-
6153 Bord
Ek, 1880-tal. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:43
-
6039 Bordsfotogenla..
omkring 1900. Höjd: 55 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:39
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52
-
6132 Cafébord
+ 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:41
*
Bord
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 15:10:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6155 Bord
björk, bemålad skiva. Bredd: 126 cm, djup: 86 cm, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04 -
6153 Bord
Ek, 1880-tal. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:43 -
6039 Bordsfotogenla..
omkring 1900. Höjd: 55 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:39
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39 -
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52 -
6132 Cafébord
+ 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:41